Παραδοσιακή κρεατόπιτα Κοζάνης με φύλλο κιχί – VIDEO
ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ
- Words | Recipe | Food Styling: Μαριλού Παντάκη
- Photography: Αλέξανδρος Ιωαννίδης
Ένα υλικό στη γέμιση κάνει τη διάφορα από τις άλλες κρεατόπιτες που ξέρετε!
Ποιός να το φανταζότανε; Μα χυλοπίτες μέσα στην πίτα; Κι όμως, αυτοί οι τρελοί, θεότρελοι, μερακλήδες Κοζανίτες, ή μάλλον καλύτερα οι Κοζανίτισσες, σπάνε χυλοπίτες μέσα στην κρεατόπιτα τους, την οποία εγώ προσωπικά θα τρώω όλο το χρόνο κι ας είναι η παραδοσιακή τους Πρωτοχρονιάτικη.
![](https://www.madameginger.com/wp-content/uploads/2017/12/Kreatopita-Kozanis-3-1200x800.jpg)
Με αυτό το κόλπο λοιπόν της χυλοπίτας, η γέμιση αποκτάει άλλο νόημα, άλλη γεύση, άλλη υφή. Λιτή πίτα, με τέσσερα υλικά. Κιμάς, κρεμμύδι, χωριάτικα φύλλα “Κιχί” alfa και φυσικά οι χυλοπίτες. Ελαιόλαδο, αλάτι και πιπέρι δεν τα μετρώ για υλικά, φτιάχνεται φαγητό χωρίς αυτά; Πρώτα στην κατσαρόλα για την γέμιση, λαδώνεις καλά τα φύλλα και φούρνο για μία ώρα. Μια κρεατόπιτα μούρλια, να γλύφεις τα δάχτυλά σου. Δεν θέλει πολλά-πολλά η μαγειρική. Τέσσερα υλικά αρκούν. Και λίγη τρέλα Κοζανίτικη.
![](https://www.madameginger.com/wp-content/uploads/2017/12/Kreatopita-Kozanis-1b-scaled-1200x900.jpg)
Συνταγή
Kρεατόπιτα Κοζάνης
- Μερίδες: 10-12
- Χρόνος προετοιμασίας: 30 λεπτά
- Χρόνος μαγειρέματος: 1 ώρα
- Χρόνος αναμονής: 10 λεπτά
- Σκεύος: στρογγυλό ταψί διαμ. 30 εκ.
Υλικά για τη γέμιση
- 3-4 κ.σ. ελαιόλαδο
- 1 κιλό κιμά μοσχαρίσιο
- 2 κρεμμύδια λευκά, ψιλοκομμένα
- αλάτι
- φρεσκοτριμμένο πιπέρι
- 120 ml φρέσκο γάλα
- 200 γρ. σπασμένες χυλοπίτες
Άλλα υλικά
- 6 χωριάτικα φύλλα “Κιχί” alfa
- ελαιόλαδο για το άλειμμα των φύλλων
ΕΚΤΕΛΕΣΗ
1) Ετοιμάζουμε τη γέμιση. Σε κατσαρόλα ζεσταίνουμε το ελαιόλαδο.
2) Σοτάρουμε τον κιμά για 6-7 λεπτά, μέχρι να εξατμιστούν τα πολλά υγρά και να πάρει χρώμα.
3) Προσθέτουμε τα κρεμμύδια, πασπαλίζουμε με αλάτι και φρεσκοτριμμένο πιπέρι και συνεχίζουμε το σοτάρισμα για 4-5 λεπτά. Χαμηλώνουμε τη φωτιά και σιγοβράζουμε τον κιμά για 7-8 λεπτά μέχρι να σωθούν τα υγρά.
4) Αποσύρουμε τον κιμά από τη φωτιά, περιμένουμε να κρυώσει για 10 λεπτά και προσθέτουμε το γάλα και τις χυλοπίτες, ανακατεύοντας καλά.
5) Λαδώνουμε στρογγυλό ταψί και στρώνουμε τα 3 πρώτα χωριάτικα φύλλα “Κιχί” alfa, λαδώνοντας καλά το καθένα.
6) Απλώνουμε τη γέμιση ομοιόμορφα.
7) Καλύπτουμε με τα υπόλοιπα 3 φύλλα και εάν μας περισσεύει πολύ φύλλο, κόβουμε λίγο από τις άκρες. Διπλώνουμε τις άκρες να σχηματίσουν γείσο και το λαδώνουμε και αυτό. Χαράζουμε την πίτα.
8) Ψήνουμε την πίτα σε προθερμασμένο φούρνο, στους 180oC, για 1 ώρα, μέχρι να φουσκώσει και να χρυσίσει το φύλλο.
9) Σερβίρουμε την πίτα ελαφρώς ζεστή ή σε θερμοκρασία δωματίου.
![](https://www.madameginger.com/wp-content/uploads/2017/12/Kreatopita-Kozanis-2-1200x800.jpg)
![](https://www.madameginger.com/wp-content/uploads/2017/12/Kreatopita-Kozanis-4-800x1200.jpg)
Η παραδοσιακή κρεατόπιτα Κοζάνης ετοιμάζεται και τρώγεται την Παραμονή Πρωτοχρονιάς ή την ίδια την πρώτη μέρα του νέου χρόνου.
Αυτό το άρθρο περιέχει τοποθέτηση προϊόντος. Στο Madame Ginger, προβάλλουμε αποκλειστικά προϊόντα τα οποία χρησιμοποιούμε και οι ίδιοι στην κουζίνα μας και βάζουμε στο τραπέζι μας, brands τα οποία ταιριάζουν στην φιλοσοφία μας και εστιατόρια στα οποία θα μας δείτε να τρώμε συχνά.
#LoveOnly,
Madame Ginger
Τέλεια!!!!
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ
ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΔΑ ΤΟ SITE SAS ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!
ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΠΙΤΕΣ ΚΟΙΤΑΞΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ…ΟΜΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΚΡΕΑΤΟΠΙΤΑ ΚΟΖΑΝΗΣ ΜΕ ΦΥΛΛΟ ΚΙΧΙ
ΑΥΤΗ Η ΠΙΤΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΚΙΖΛΕΜΟΠΙΤΑ ΚΟΖΑΝΙΤΙΚΗ ΠΙΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΥΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ 5 ΜΕΤΡΙΑ ΠΡΑΣΑ ΨΙΛΟΚΟΜΜΕΝΑ.
Ο ΚΙΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 700ΓΡ ΑΡΝΙ ΚΑΙ ΜΟΣΧΑΡΙ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΠΙΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΡΩΓΕΤΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ
ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!!
Γειά σας! Όπως ξέρετε κι εσείς, κάθε σπίτι, κάθε μαμά και γιαγιά έχει τη δική της συνταγή που βασίζεται πάνω-κάτω σε μια κοινή παράδοση. Είμαι σίγουρη ότι η Κοζανίτικη Γκιζλεμόπιτα που μας περιγράψατε είναι εξίσου νόστιμη με τη δική μας Κρεατόπιτα (που βασίστηκε σε συνταγή γνωστής μας Κοζανίτισσας μαγείρισσας). Ευχαριστούμε για τα γλυκά σας λόγια. Καλά μαγειρέματα!
Ενθουσιάστηκα με την κιμαδοπιτα σχετικά εύκολη μου φαίνεται και πιστεύω να είναι και πολύ νόστιμη .Θα προσπαθήσω να την φτιάξω μια από αυτές τις μέρες που θα έχω άδεια από την δουλειά μου.